Zasilacze z najwyższej półki. Mini-Test Antec HCP1000, Antec HCP1200, Seasonic P1000 i HighPower 1200 Gold.

MEvPym1364481591

nzzqZv1364480263

Podczas podkręcania, zwłaszcza platform z kilkoma grafikami wymagamy zawsze najwyższego poziomu zasilania. Nie da się zrobić dobrych osiągów bez odpowiedniego przygotowania, i najpierw trzeba dobrać dobry zasilacz (a często zasilacze). W poniższym mini-teście przyjrzymy się 4 bardzo mocnym jednostkom, w teorii zaprojektowanym właśnie do takich konfiguracji.  Sprawdzimy jak się sprawują zasilając wymagającą platformę z 2 kartami graficznymi, do tego mocno podkręconymi. Skoncentrujemy się tutaj na wynikach, i parametrach.

Zapraszam do zapoznania się z wynikami.

Platforma testowa:

Procesor: Intel 2600K @ 5,0 Ghz@1,45V

Grafiki: 2x 7970 @ 1,2 Ghz

Płyta główna: Gigabyte Z77X UP7

Obudowa: Antec Skeleton

Zawodnicy:

Jest to tylko test poglądowy, nastawiony głównie na pomiary i jakość pracy każdego z zasilaczu. Dlatego nie koncetorwaliśmy się na pokazaniu każdego z testowanych modeli. Pełne dane i duży zestaw zdjęć można bez problemu znaleźć na stronach producentów. Dlatego ograniczyliśmy się tylko do krótkiego komentarza i uwag.

1. Seasonic P1000 -

  Untitled2

http://www.seasonic.com/pdf/datasheet/NEW/Retail/P-850-1000.pdf

Bardzo ładnie się prezentuje, i robi wrażenie najwyżej jakości. Dodatkowo posiada w pełni modularne okablowanie.

2. Antec HCP1000 -http://www.antec.com/product.php?id=704514&fid=343&lan=us

Untitled3

Tak samo jak model Seasonica robi bardzo pozytywne wrażenie. Tak samo też posiada w pełni modularne okablowanie.

3. Antec HCP1200 -

Untitled4

http://www.antec.com/product.php?id=2468&fid=343

Jest to już starsza jednostka (ponad rok na rynku), mocno przez nas już sprawdzona (praktycznie 2 szt. takowego są używane do większości naszych zmagań z ekstremalnym OC). Posiada standardowe odpinane okablowanie.

4. High Power 1200W Gold HPC-1200-G14C -

Untitled5

http://www.highpower-tech.com/eng/product_page.php?class=20100526175740&id=20100526185045

Mało znana marka, ale już powoli doceniana przez polaków. Od razu widać go jeszcze bez rozpakowania pudełka, posiada stylowy złoty wentylator pokaźnych rozmiarów (140 mm). Tak samo jak HCP1200 posiada standardowe odpinane okablowanie. Dodatkowo jest to najkrótszy z testowanych zasilaczy, więc wejdzie też do “mniejszych” obudów.

Procedura testowa i pomiarowa.

Przetestowaliśmy zasilacze według paru kryteriów. Zawsze spisywana była najwyższa (albo najsłabsza) wartość dla danego pomiaru. Oto one:

1. Test lini 12V.

Podczas obciążenia 15 minut FurBenchmark + CPU test OCCT były branie pomiary z wtyczki PCI-E i spisywane dla Lini 12V. Potem testy były wyłączane i pomiar był brany po 5 minutach z wtyczki PCI-E.  Pozostałe linie nie były sprawdzane bo realnie nie mają znaczenia dla nowoczesnych komputerów, mogę tylko powiedzieć, że wszystkie testowane zasilacze trzymały linię 5V i 3,3V w normie.

2. Sprawność

Podczas obciążenia 15 minut FurBenchmark + CPU test OCCT był brany pomiar z gniazdka sieciowego. Następnie test był wyłączany i po 30 minutach był brany pomiar z gniazdka.

3. Głośność

Podczas obciążenia 15 minut FurBenchmark + CPU test OCCT pomiar był brany w odległości 50 cm. od zasilacza. Następnie test był wyłączany i po 30 minutach pomiar był brany w odległości 50 cm od zasilacza. Ten test zawsze był przeprowadzany w nocy, w bardzo cichym otoczeniu (dBA otoczenia wynosiło 33). W celach zapewnienia najlepszych warunków pomiarowych, grafiki miały ustawione obroty na min., a dodatkowy nawiew na nie był przez dwa wentylatory 500 obr.  Dodatkowo sam zasilacz był oddalony od platformy testowej na odległość ok. 0,5 m (a pomiar był robiony relatywnie z odległości 1 metra od platformy).

 Wyniki pomiarów:

1. Test lini 12V.

12V

Wahania 12V

Jak widać wszystkie modele wypadły bardzo dobrze.  Teoretycznie Seasonic wypadł najlepiej, ale żadnej z zasilaczy nie ma się czego wstydzić i wyniki są na najwyższym poziomie.

2. Sprawność

PobórWStress

PobórWIddle

Jak widać wielkiej różnicy między Gold a Platinum nie ma. Jednak też wyraźnie Antec i Sesaonic wyróżniają się na tle “słabszych” jednostek.

3. Głośność

dBAStress

dBAIddle

Bez obciążenia wszystkie jednostki były relatywnie ciche, ale Seasonic pracował pasywnie więc nie wydawał żadnych dźwięków (nie zauważyłem też żadnych pisków czy szumów elektroniki).  Pod obciążeniem bez zaskoczenia najcichszy był Seasonic, jednak za nim uplasował się 1200W Antec z 80 mm wentylatorem, głośniej od niego pracowały dwa pozostałe zasilacze, które mają duże 14 cm. wentylatory. Jak widać, większy nie zawsze znaczy lepszy.  Wszystkie jednak jak na ponad 600W obciążenia nie były głośne. Jednak tylko Seasonic-a można nazwać naprawdę cichym zasilaczem pod obciążeniem.

4. Okablowanie

KablePCI-E

Tutaj widać jednak 1200W jednostki mają więcej złącz i tylko te dają w zestawie wystarczającą ilość złącz do Quad SLI/CF.

Wszystkie zasilacze dodatkowo mają 2 złącza CPU 8 Pin, i bardzo pokaźną ilość złącz SATA/Molex.

5. Cena

Cena

Jak widać wyraźnie Antec-a zasilacze są teraz najbardziej atrakcyjne cenowo. High Power drogi też nie jest. Seasonic wyraźnie najdroższy, ale posiada też w sumie pół-pasywny tryb pracy co wymaga jednak wyższej ceny.

Podsumowanie i oceny końcowe:

Ciężko wybrać jednego zwycięzce. Jak cena nie gra roli, i potrzebujemy zasilacza do 3 kart graficznych wybrał bym Seasonic P1000. Idealnie trzyma napięcia, ma niesamowicie wysoką sprawność i bardzo cichą (praktycznie niesłyszalną pracę). Niestety jest też najdroższy.

Na drugim miejscu według mnie klaruje się HCP 1200W. Realnie najbardziej opłacalny zasilacz w teście, a przy tym nadal trzyma parametry pracy na najwyższym poziomie. Zdecydowanie polecamy go do Extreamlnego OC, wiele rekordów padło już na tym modelu w naszym wykonaniu.

Pozostałe dwa modele też pracują bardzo dobrze i jak kogoś do siebie przekonały wyglądem to warto w nie zainwestować. Antec HCP 1000 to chyba jedna z najtańszych jednostek 1000W z certyfikatem 80 Platinum i bardzo dobrymi parametrami pracy. High Power natomiast oferuje 1200W realnej mocy, z bardzo ciekawą złotą stylistyką.

Ostatecznie przyznane nagrody:

Seasonic P1000:

ciszalogofinal jakosclogofinal

Antec HCP 1200

moclogofinal jakosclogofinal

cenalogofinal

Antec HCP 1000

cenalogofinal  jakosclogofinal

High Power 1200

jakosclogofinal

Wielkie podziękowania za dostarczenie do testów zasilaczy od Anteca, High Powera i Seasonica.

Niedługo powinny pojawić się inne testy w naszym wykonaniu znacznie bardziej rozbudowane. Mogę zdradzić, że już testujemy model 1600W od HighPowera – sprawdzimy czy nadaje się do Ekstremalnego OC.

Leave a Reply